Çift Eşanjörlü Kombimi Yoksa Tek Eşanjörlü Kombimi Tercih Etmeliyim?

Kombiler çeşitlerine ve parçalarına göre birbirinden farklı yapılarda üretilmektedir. Günümüzde bir çok kombi markası, arızaların önüne geçebilmek ve parçaların maliyetini düşürmek için genelde kombi parçalarının görevlerini bölme yoluna gitmişlerdir. Buna örnek vermek gerekirse, Eşanjörleri ve sayılarını verebiliriz. Günümüzde yeni üretilen kombiler, eskiye nazaran daha fazla ince detay düşünülmüş eşanjör gibi parçaları bünyesinde bulundurur. Eskiden kombilerde tek eşanjör konumlandırılsa da, yeni seri kombilerde eşanjörler firmalar tarafından çift eşanjör olarak tasarlanmıştır.

Eşanjör nedir? Ne işe yarar?

Kombinin içerisinde yanma ısısı ile, tesisat suyunu kullanım suyuna ısıtılıp iletilmesi ile görevli olan bir kombi parçasıdır.

Çift eşanjörün faydası nedir?

Kullanım suyuna bağlı olarak, kombilerin içi kireçlenebilmektedir. Çift eşanjörün kullanım amacı ise, kirecin kombide birikmemesini sağlamaktır. Çift eşanjörlü kombilerde, eşanjörün bozulması diğer tek eşanjörlü kombilere nazaran daha az olup, kireçlenme neredeyse en az seviyede olacaktır.

Çift eşanjörlü kombi mi, tek eşanjörlü kombi mi almalıyım?

Tek eşanjörlü kombiler ile çift eşanjörlü kombiler arasında bir seçim yapacaksanız, çift eşanjörlü kombileri tercih etmeniz hem bütçenize destek hem de arızalar sırasında mağduriyetinizi engellemenize yardımcı olur. Eşanjör parçası ne yazık ki bakım veya temizleme yapılamadığı için, kireçlenmektedir. Ancak, çift eşanjörün bağlantısı nedeniyle, kireçlenme neredeyse çok az görülür ve uzun yıllar kombinizi eşanjör problemi yaşamadan kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir