Lambert kombilerin çalışma prensiplerinden birisi olan su tesisatı, doğrudan kombinin çalışmasını etkilemektedir. Su tesisatı, su ısıtma ve sıcak su ihtiyacını karşılayarak; evlerimizde, ofislerimizde 7/24 sıcak su sunmaktadır. Lambert Kombilerin içerisine giden su tesisat boruları ise, kullanıma göre kapatılabilir veya açılabilir.

Lambert Kombinin su tesisatında olabilecek herhangi bir tıkanıklık, veya çamurlaşma nedeniyle su konforu tehlikeye girebilmektedir. Bu gibi durumlara ek olarak, kombinin basıncının düşmesi gibi durumlarda kombinin sıcak su görevini yerine getirebilmesi için su eklenmesi gerekmektedir. Su seviyesinin ve basıncın düşmesi halinde ise kombi çalışmayı durdurur ve güvenlik konumuna geçer. Kombinin çalışması için bu gibi durumlarda, kombiye su basılması gerekir. Peki, kombiye su basma işlemi nasıl yapılır?

  • Lambert kombinin doldurma musluğunu öncelikle bulmanız gerekecek. Yoksa, 3 bar emniyet ventilini açmanız halinde, kombinizin bozulmasına ortam hazırlarsınız.
  • Her kombi markasının doldurma musluğu farklı renkler ile ifade edilir. Kombinize göre doldurma musluğunun rengini bulmanızda fayda var.
  • Lambert doldurma musluğunu genelde mavi olarak üretici firmalar tarafından tasarlanır. Saat yönüne sıkılan mavi doldurma musluğunu, ters yöne sıkmanız halinde kombiye su basılır.
  • Lambert kombiye su basarken dikkat edilmesi gereken önemli bir husus ise, bar seviyesinin sürekli kontrol edilmesidir. Kombiye fazla su basılması halinde, kombi arıza yapar ve kombiniz su akıtabilir. Petekler arızalanabilir, kombiniz çalışmayabilir.
  • Kombiye su basma işlemi 1.5 bar seviyesine kadar çıkana kadar yapılmalıdır. 1.5 bar seviyesi üstüne su basıncını çıkartmamanız gerekir.